test kolečkových lyží Rundle Sport Flex

Rundle Sport je kanadský výrobce kolečkových lyží, který je v Evropě prakticky neznámý. Důvodem není ani to, že by tato značka neměla co nabídnout, ale spíše skutečnost, že zatím v Evropě nemá žádné oficiální zastoupení.  Přitom je to škoda, jelikož v době, kdy se kolečkové lyže navzájem často kopírují, přináší tato značka něco zcela nového. Kromě tradičních materiálů, jako různých slitin hliníků, lamel lehkého dřeva, skelných vláken, uhlíkových vláken se nyní setkáváme i s využitím gumových prvků a rozhodně tím nejsou myšleny flexory u vázání.  Firma Rundle Sport si totiž nechala patentovat tzv. True Ski Technology, která je založena právě na využití gumových „pružin“.

Jak vlastně taková technologie funguje? Jedná se v podstatě o poměrně jednoduchý mechanismus, který je založen na tom, že profily držící kolečka nejsou pevně spojeny se samotným rámem, ale jedná se o jakýsi kloub umožňující pohyb pouze ve vertikálním směru. Právě zmiňovaná gumová pružina zajišťuje patřičnou vůli daného kloubu. Tato pružina, se obdobně jako flexory do vázání, dělá ve více tvrdostech. Přitom platí, že čím těžší je lyžař, tím tvrdší musí být použitá pružina.

V čem je vlastně takové řešení lepší než klasický rám? Podle výrobce přináší tato technologie tři hlavní výhody, a to redukci vibrací vznikajících při jízdě, napodobuje jízdu na běžkách a prodlužuje životnost samotných kolečkových lyží.

Zatímco první dva uvedené body lze poměrně snadno ověřit, tak pro ten třetí (týkající se životnosti lyží) to příliš neplatí, takže se k němu nebudeme vyjadřovat. Obecně k jízdnímu komfortu těchto lyží je co říct. Hned při prvních krocích totiž cítíte, že odraz a skluz lyže je příjemně měkký. Rozhodně tím však není myšleno, že by se lyže pod vámi nějak nepřirozeně propadaly. Nosník lyže se sice při zatížení opravdu trochu sníží, a to v důsledku stlačení gumových flexorů nosníku, ale vše je vyladěno velmi dobře, takže to nijak neobtěžuje. Přispívá k tomu i to, že se tyto flexory dělají hned ve čtyřech tvrdostech, které jsou určené pro váhové rozpětí 50 – 95 Kg. Je sice pravda, že gumový flexor není schopen vrátit tolik absorbované energie, jako např. nosníky tvořené dřevěnými lamely, ale vzhledem k tomu, že se jedná primárně o tréninkové lyže, tak to ničemu nevadí.  Jízda na lyžích Rundle Sport Flex je totiž velmi pohodlná a pocitově opravdu trochu připomíná jízdu na běžkách, a to zejména v momentu přenesení váhy z jedné lyže na druhou.

             

Jaké jsou vlastně nedostatky těchto lyží? Popravdě jsme jich mnoho nenašli. Lyže jsou velmi dobře řemeslně zpracované, takže nikde nic nevrže ani se neviklá. Je však pravda, že gumové odpružení vydává při jízdě lehce „čvachtavý“ zvuk. Naštěstí není tento zvuk nijak otravný. Druhá výtka se týká celkové hmotnosti lyží, které včetně vázání a NIS desky činí cca 2100 g, což řadí tyto lyže mezi ty těžší

Posted in: Testy kolečkových lyží

Gallery

Related posts