Alliansloppet 2016- Největší závod na kolečkových lyžích

Alliansloppet sice nepatří mezi závody s nikterak dlouhou historií (jel se teprve 9. ročník), ale i tak má již tento závod velmi dobré jméno ve světě a dokonce se stal největším závodem na kolečkových lyžích. Alliansloppet není pouze jeden závod, ale je tvořen v podstatě čtyřmi odlišnými závody, kterými jsou běh, sprint volnou technikou na 150 m, sprint volnou technikou na 1 km (do kopce) a hlavní závod na 48 km klasicky. Jedná se vlastně tedy o takový tří denní svátek sportu, konaný na okraji krásného švédského města Trollhättan.

Naše výprava se však zúčastnila pouze hlavního sobotního závodu, takže jsme měli v pátek dostatek času zajít se podívat na sprinty a vstřebat tak atmosféru opravdu profesionálních závodů na kolečkových lyžích. Zejména krátké sprinty byly divácky opravdu zajímavé, jelikož sprinteři jsou schopni vyvinout rychlost přesahující i 60 km/h, což už je opravdu fofr. Ačkoliv se mně zdála divácká účast na pátečních sprintech opravdu velká, tak to nebylo nic, v porovnání s tím kolik jich přišlo na sobotní závod.

Hlavní závod na 48 klasicky byl odstartován v 14:35 společně s otevřením stavidel místní přehrady. Masa přibližně 700 závodník se jen s obtížemi vešla na jinak dost širokou silnici, která byla po dobu závodu uzavřena. Zejména v těsném okolí města, byla trať doslova lemována diváky, kteří nás hnali dopředu. Ve skupince přibližně 40 závodníků se mně podařilo proletět všechny tři 16 km dlouhé okruhy za 1:59, což bylo opravdu vysokou nad mým očekáváním. V cíli jsem pak obdržel účastnickou medaili, kterou jsem si za poslední okruh rozhodně zasloužil. Přibližně 10 km jsem totiž proti silnému větru táhl celý balík, který mě nakonec bohužel předjel. Nicméně s celkovým 130. místem jsem byl opravdu spokojený, takže jsem si mohl v klidu vychutnat skvělé místní sušenky a další pokrmy, kterých bylo okolo dostatek.

Závod vyhrál s časem 1:43 Nor Petter Eliassen a mezi ženami to byla Švédka Hanna falk (2:01).